ROZDZIAŁ TRZECI

OPIS
BUDOWY
MOTOCYKLA

1. SILNIK

Silnik typu S03 jest silnikiem jednocylindrowym, czterosuwowym, chłodzonym powietrzem, górnozaworowym z zapłonem iskrowym.
W silnik wbudowana jest skrzynia przekładniowa ze sprzęgłem oraz zbiornik oleju. Silnik jest przymocowany do ramy za pomocą trzech śrub przechodzących przez tulejki wspawane do bocznych rur ramy. Dodatkowo umocowana jest głowica do ramy za pomocą śruby rzymskiej. Zapewnia to dostatecznie sztywne umocowanie silnika.

rys.9
Rys.0. Silnik SO3

Kadłub silnika

Kadłub silnika odlany ze stopu aluminium składa się z czterech zasadniczych części, z dwóch połówek głównych zwanych obudowami i dwóch pokryw, lewej i prawej. W obudowie lewej znajduje się pokrywa rozrządu i pokrywa skrzyni przekładniowej.

Obudowa prawa posiada na obwodzie skrzyni korbowej kołnierz ustalający obie połówki kadłuba, a jednocześnie zwiększający szczelność obudów. Oprócz kołnierza znajduje się tulejka ustalająca, która zapewnia ściśle współosiowe położenie obu obudów przy składaniu. Pokrywa rozrządu podtrzymuje koła zębate sterujące rozrząd, koło zebate pośrednie napędzające pradnicę i koło pośrednie napędzające iskrownik.

Pokrywa skrzyni przekładniowej zamyka skrzynię przekładniową. Pod pokrywą znajduje się uszczelka papierowa uniemożliwiająca wypłynięcie oleju ze skrzyni przekładniowej. Obie pokrywy posiadają kołki walcowe, które zapewniają ściśle współosiowe położenie pokryw i obudowy lewej przy ich składaniu. Pokrywa prawa przykrywa łańcuch przenoszący napęd z wału silnika na sprzęgło. Pokrywa lewa zamyka mechanizm sterujący rozrząd i mechanizm zmiany biegów. Pod obiema pokrywami znajdują się uszczelki zapewniające szczelność całego bloku silnika. Część objętości obudów wykorzystana jest jako zbiornik oleju.

Cylinder

Cylinder odlany z żeliwa nie jest przykręcony bezpośrednio do kadłuba, lecz ściśnięty między kadłubem a głowicą za pomocą za pomocą czterech długich śrub dwustronnych. W ten sposób uniknięto niepożądanych zgrubień w ożebrowaniu cylindra, powodujących odkształcanie gładzi pod wpływem temperatury. Szerokie żebra o estetycznie zarysowanym profilu zapewniają równomierne i prawidłowe odprowadzanie ciepła. Po lewej stronie cylindra wykonane są dwa zagłebienia na osłony drążków popychaczy.

Głowica

Głowica ze stopu aluminium współdziała wybitnie w chłodzeniu silnika, ze względu na gęste użebrowanie i duże przewodnictwo cieplne aluminium. Komora sprężania ma kształt kulisty. Głowica ma specjalne wytoczenie, w które wchodzi cylinder; takie rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia szczelność i nie wymaga stosowania dodatkowej uszczelki.
Dla zapewnienia dobrej pracy zaworów, w głowicy wstawione są gniazda i prowadnice zaworów wykonane z brązu. Górna część głowicy, w której pracują dźwignie zaworów, jest zamknięta pokrywkami aluminiowymi; podkładki papierowe zapewniają szczelność i uniemożliwiają wypłynięcie oleju. W pokrywce zaworu wydechowego znajduje sie oś odprężnika, która naciska na dźwignię zaworu wydechowego, powodując jego otwarcie i uniemożliwia sprężenie mieszanki w cylindrze.
Osłony drążków popychaczy wciśnięte są w głowicę, spływa przez nie olej po uprzednim nasmarowaniu dźwigni zaworów. W przedniej części głowicy znajduje się otwór, przez który wychodzą spaliny z cylindra, w tylnej części - otwór, którym zasysana zostaje mieszanka z gaźnika do cylindra.

Tłok

Tłok ze stopu aluminium o denku wypukłym, z okrągłymi zagłębieniami umożliwiającymi otwarcie zaworów. Denko wypukłe zapewnia dużą wytrzymałość przy małej masie. Na tłoku osadzone są dwa pierścienie uszczelniające i jeden zgarniający olej z gładzi cylindrowej. Pierścienie odlewane indywidualnie wykonane są ze specjalnego żeliwa o dużej sprężystości. Górny pierścień uszczelniający jest chromowany.
Sworzeń tłokowy zamocowany pływająco w tłoku wykonany jest ze stali stopowej i zabezpieczony na końcach pierścieniami sprężynującymi.

Korbowód

Korbowód odkuty ze stali stopowej o przekroju dwuteowym. W główce ma tulejkę z brązu, która stanowi łożysko sworznia tłokowego. Stopa korbowodu obrabiana cieplnie i szlifowana stanowi bieżnię dla łożyska rolkowego wału korbowego.

Wał korbowy

Wał korbowy składa się z pięciu zasadniczych części. Dwa czopy główne, czop korbowy i dwie tarcze przeciwciężaru stanowiące ramiona wału. Należy zaznaczyć, że czopy wykonane są ze stali stopowej, a przeciwciężary są odkute w formie krążków. Zarówno czopy główne jak i korbowodowy wtłoczone są w przeciwciężary i dokręcone nakętkami, co dostatecznie zabezpiecza przed obróceniem się czopa w otworze. Na czopie korbowym łączącym dwa przeciwciężary osadzony jest pierścień obrabiany cieplnie i szlifowany, stanowiący bieżnię dla rolek łożyska. Wał korbowy obraca się w trzech jednorzędowych łożyskach rolkowych wciśniętych w gniazda kadłuba silnika oraz w jednym łożysku ślizgowym.
W celu zapewnienia szczelności kadłuba w prawej obudowie znajduje się między łożyskami uszczelniacz pierścieniowy. Lewy czop główny, lewy przeciwciężar i czop korbowy posiada wewnątrz wiercony otwór przez który pod ciśnieniem doprowadzany jest olej do smarowania łożyska wału korbowego. Na lewym czopie osadzone jest koło zębate podwójne. Koło zębate o zazębieniu prostym napędza koło zębate krzywki rozrządu, natomiast koło zębate o zazębieniu skośnym - pompkę olejową.
Na prawym czopie głównym umieszczone jest podwójne koło łańcuchowe dociskane sprężyną amortyzatora kłowego, który ma na celu elastyczne przeniesienie napędu z wału korbowego na sprzęgło.

Rozrząd

W skład mechanizmu rozrządu wchodzą dwa koła zębate z krzywkami zaworów, po dwa popychacze z laskami, dźwigienki, miski sprężyn, zamki zaworów i sprężyny. Koła zębate z krzywkami zaworu ssącego i wydechowego wykonane są ze stali stopowej obrabianej cieplnie. Napędzane są one z wału głównego.

rys.10
Rys.10. Rozrząd
1-koło zębate z krzywką zaworu ssącego, 2-koło zębate z krzywką zaworu wydechowego, 3-popychacz,
4-laska popychacza, 5-koło zębate podwójne, 6-iskrownik, 7-prądnica

Ponieważ w silniku czterosuwowym na dwa obroty wału głównego tylko raz otwiera się zawór ssący i raz wydechowy, kółka zębate z krzywkami muszą się obracać dwa razy wolniej i dlatego są dwa razy większe od kółka umieszczonego na wale. Celem ułatwienia prawidłowego ustawienia rozrządu kóła zębate krzywek i kółka napędzające są oznakowane (rys.10).
Popychacze odkute ze stali stopowej, prowadzone są w żeliwnych prowadnicach i spoczywają na krzywkach, przez ktore są podnoszone. Laski popychaczy wykonane są z rurek i zakończone końcówkami o specjalnym kształcie ułatwiającym dobre prowadzenie popychacza i dźwigienki zaworowej.
Dźwigienki zaworów ssącego i wydechowego są odkute ze stali. Każda zakończona jest czopem kulistym po stronie laski popychacza i kamieniem o powierchni walcowej od strony zaworu. Osadzone są one obrotowo na wałkach z mimośrodem, co umożliwia wygodną regulację luzów zaworowych. Jedno ramię dźwigienki jest poruszane przez laskę popychacza, natomiast drugie ramię naciskając na trzonek zaworu powoduje jego otwarcie.
rys.10
Rys.11. Kąty ustawienia zaworów
Zawory odkute są ze stali stopowych wysokogatunkowych, przy czym zawór wydechowy - ze stali odpornej na wysoką temperaturę. Zawór ssący ma większą średnicę, co ułatwia i zwiększa ilość zasysanej mieszanki. Sprężyny zaworowe wykonane są z drutu sprężynowego wysokiej jakości i ulepszane cieplnie. Działanie ich polega na dociskaniu zaworów do gniazd celem zapewnienia szczelności. Miski sprężyn zaworowych i zamki wykonane są ze stali i służą do połączenia sprężyn z trzonkami zaworów.
Rozrząd powinien być tak ustawiony, aby zawór ssący otwierał się 35° przed ZZ, podczas suwu wydechu, a zamykał się 75° po ZW, podczas suwu sprężania, natomiast zawór wydechowy powinien otwierać się 85° przed ZW. podczas suwu pracy a zamykać 45° po ZZ. podczas suwu ssania (rys.11). Luzy zaworowe mierzone między trzonkami zaworów a dźwigienkami, przy silniku nagrzanym, powinny wynosić dla zaworu wydechowego i ssącego 0,2 mm.

Układ smarowania

Smarowanie silnika odbywa się wg systemu obiegowego poed ciśnieniem. Olej jest doprowadzany do części współpracujących w sposób ciągły przy pomocy podwójnej pompki zębatej, napędzanej przez wał główny silnika. Jedna para kół zębatych tłoczy ze zbiornika olej przez zawór zwrotny do przzewodu znajdującego się w lewej pokrywie, skąd przez wiercone otwory w czopach i przeciwciężarach olej jest przetłaczany do łożyska korbowodu.
Olej ten doprowadzany jest również do osi kółek rozrządu, smarując ich łożyska oraz powierzchnie ślizgowe. Przez otwory wiercone w kołach zębatych olej przetłaczany jest okresowo, to znaczy tylko wtedy gdy otwory w ośkach i kółkach zębatych pokrywają się. Następnie olej dostaje się na wieńce zębate kółek rozrządu, skąd rozprowadzany jest na wieńce zębate kółek pośrednich i kółek napędzających prądnicę i iskrownik.
Do wałków dźwigienek olej doprowadzany jest specjalną rurką smarując ich łożyska oraz powierzchnie ślizgowe. Spływający olej z głowicy przez osłony lasek popychaczy smaruje popychacze i laski popychaczy.
Gładź cylindrowa i sworzeń tłokowy smarowane są olejem wydostającym się z łożyska korbowodowego, rozbryzgiwane przez wał korbowy i korbowód. Olejdoprowadzany w dużej ilości na powierzchnię roboczą tłoka, spełnia dodatkową rolę czynnika chłodzącego, przez co zużywanie się tłoka, pierścieni i cylindra oraz możliwość zatarcia tłoka zmniejsza się do minimum.
Po wykonaniu swego zadania olej spływa po ściankach obudów do studzienki, zaopatrzonej w siatkę filtrującą, skąd jest zasysany przez drugą parę kół zębatych pompki i przetłaczany do zbiornika. W zbiorniku olej oddaje ciepło ściankom zbiornika. Skutkiem różnicy ciężarów olej gorący wypływa do góry, natomiast olej chłodny przygotowany do wykonania czynności smarowania gromadzi się na dnie zbiornika, skąd zasysany jest przez pompkę.
Olej do zbiornika nalewa się przez otwór, który znajduje się w górnej części kadłuba, a poziom sprawdza się przy pomocy miarki umieszczonej w korku.

Sprzęgło i skrzynka przekładniowa

Sprzęgło jest wielotarczowe pracujące w oleju. Trzy tarcze zazebione z bębnem wewnętrznym są gładko szlifowane. Z bębnem zewnętrznym przynitowanym do koła łańcuchowego zazębione są cztery tarcze, które mają po 20 wkładek korkowych. Wszystkie tarcze dociskane są przez sprężynę śrubową.
Wyłączanie sprzęgła odbywa się za pomocą dźwigienki umieszczonej w lewej pokrywie. Obrót dźwigienki powoduje przesów nakrętki oporowej za pośrednictwem popychacza. Do zapewnienia właściwej regulacji służy śruba regulacyjna, która jest wkręcona w otwór krótszego ramienia dźwigienki i unieruchamiona przeciwnakrętką. Śruba regulacyjna posiada na końcu obrotowo zawalcowaną kulkę stalową, która umożliwia dobry docisk pręta popychacza. Między prętami popychacza znajdują się dwie kulki stalowe 5/15" i 1/4" działające jako łożyska oporowe popychacza (rys.13).

rys.12
Rys. 12. Sprzęgło i skrzynka przekładniowa
1 - wałek główny,
2 - wałek pośredni,
3 - koło łańcuchowe,
4 - koło rozruchowe,
5 - koło zębate I biegu,
6 - koło zębate II biegu,
7 - koło zębate przesuwne II biegu,
8 - koło zebate przesuwne III biegu,
9 - koło zębate III biegu,
10 - koło zębate stałe,
11 - koło zębate z wałkiem wyjściowym,
12 - sprzęgło,
13 - korek wlewu oleju do zbiornika,
14 - korek wlewu oleju do skrzynki przekł.
15 - korek spustowy silnika,
16 - korek spustowy skrzynki przekładniowej

rys.13
Rys. 13. Sprzęgło

Skrzynka przekładniowa jest czterobiegowa. Wszystkie cztery pary kół zębatych są w stałym zazębieniu, przez co unika się niszczenia czoła zębów przy nieumiejętnej zmianie biegów. Wałek główny obraca się w łożysku kulkowym wahliwym i dwóch tulejkach ślizgowych. Wałek pośredni i wałek przesuwek - w tulejkach brązowych.
Mechanizm zmiany biegów jest zautomatyzowany z dźwignią wracającą do pozycji zerowej - poziomej. Dźwignia zmiany biegów znajduje się po lewej stronie silnika. Pedał rozrusznika umieszczony jest po lewej stronie silnika. Wałek rozrusznika jest wiercony i stanowi tuleję prowadzącą dla wałka pośredniego; zakończony jest zapadką, która zazębia się przy naciskaniu pedału z uzębieniem wewnętrznym koła zębatego pierwszego biegu. Zarówno dźwignia zmieniacza biegów, jak i pedał rozrusznika są osadzone na wałkach wielowypustowych, które zapewniają ścisłe połączenia i umożliwiają kasowanie luzów, powstających w wyniku wyrobienia oraz umożliwiają najwygodniejsze indywidualne ustawienie położenia dźwigni. Dla ochrony obuwia dźwignia zmiany biegów zaopatrzona jest w gumową nakładkę.
rys.14Rys.14. Schemat działania skrzynki przekładniowej
1-wałek główny, 2-wałek pośredni, 3-koło łańcuchowe, 4-koło rozruchowe, 5-koło zębate I biegu, 6-koło zębate II biegu, 7-koło zebate przesuwne II biegu, 8-koło zebate przesuwne III biegu, 9-kolo zębate III biegu, 10-koło zębate stałe, 11-koło zębate z wałkiem wyjściowym
Na rysunku 14 uwidocznione są pozycje pracy stale zazębionych kół przesuwnych 7 i 8 na różnych biegach:

  1. bieg pierwszy - koło przesuwne 7 wsunięte w koło 4; napęd przechodzi przez wałek główny na koło 5 zazębione stale z kołem 4, które jest sprzęgnięte z kołem 7 i dalej przez wałek pośredni na koło 10 i 11, a stamtąd na koło łańcuchowe 3,
  2. bieg drugi - koło przesuwne 8 wsunięte w koło 6; napęd przechodzi przez wałek główny na koło 8 i sprzęgnięte koło 6, stąd przez koło 7 na wałek pośredni i dalej jak w biegu pierwszym,
  3. bieg trzeci - koło przesuwne 7 wsuniete w koło 9; napęd przechodzi przez wałek główny na koło 8 i 9, stąd przez sprzęgniete koło 7 na wałek pośredni i dalej jak w biegu pierwszym.
  4. bieg czwarty bezpośredni - koło przesuwne 8 wsunięte w koło 11, napęd przechodzi z wałka głównego na koło 8, a stad przez sprzęgnięcie z kołem 11 bezpośrednio na koło łańcuchowe.

Gaźnik i filtr powietrza

Budowa gaźnika (rys.15). Komora pływakowa 26 z pływakiem 27, stożkową iglicą zaworu 29 regulującą dopływ paliwa oraz zatapiaczem 37 do zatapiania pływaka stanowią osobną całość.
Drugą częścią gaźnika jest kadłub gaźnika 1, w ktorym umieszczony jest kadłub gardzieli 2, przepustnica 5 z iglicą dławiącą dopływ paliwa 6 i przesłoną do powietrza dodatkowego 17. W kadłubie gardzieli umieszczony jest rozpylacz iglicowy 14, w który wkręcona jest dysza główna 13.

rys.15
W górnej części kadłuba umieszczona jest dysza mieszankowa 3 i wiercony jest kalibrowany otwór dyszy paliwowej biegu jałowego 39. Całość jest przykręcona do kadluba przy pomocy śruby 16 z podkładką uszczelniającą 15. Z boku kadłuba gaźnika znajduje sie gwintowany otwór, w który wkręcona jest śruba 20 regulująca położenie przepustnicy. W górnej swej części kadłub posiada pokrywę 10 z dwiema śrubami 12 regulującymi nastawienie cięgieł przepustnicy mieszanki i powietrza dodatkowego. Przepustnica w górnej swej części posiada zapinkę 7 do zamocowania iglicy. Iglica ma kilka nacięć do regulacji wypływu paliwa z rozpylacza.
Komora pływakowa połączona jest z kadłubem gaźnika śrubą dwustronna 23 i uszczelką zapewniającą szczelność 22. Kadłub gaźnika posiada kołnierz, przy pomocy którego gaźnik jest mocowany do głowicy.

Zasada działania gaźnika. Ze zbiornika paliwa benzyna spływa rurką do komory pływakowej przez siatkę filtrującą. W komorze pływakowej jest umieszczony swobodnie pływak z cienkiej blachy, szczelnie zalutowany i poołączony z iglicą zaworu. Z chwilą gdy ze zbiornika napłynie do komory pływakowej dostateczna ilość benzyny, pływak unosi się wraz z poziomem paliwa do góry, a iglica zaworu zamyka otwór dopływu benzyny. Pływak z iglicą posiada możność wykonywania najdrobniejszych ruchów pionowych, to zamykając, to otwierając dopływ paliwa, przez co zapewnia stały poziom paliwa w komorze pływakowej przez kanał, otwory w śrubie kadłuba i otwór dyszy głównej do rozpylacza głównego, wypełniając go do takiego samego poziomu jak w komorze pływakowej. Gdy silnik zostanie uruchomiony, działanie ssące tłoka wciąga do kadłuba powietrze, które przepływając koło rozpylacza zasysa z niego benzynę i porywa ją ze sobą. Podczas pracy silnika ssanie jest tak silne, że benzyna wytryskując z rozpylacza rozbija się na drobniutkie cząsteczki i przez to dobrze miesza się z powietrzem.
Do umożliwienia regulacji ilości wessanej mieszanki, a więc szybkości obrotowej i mocy silnika, służy przepustnica. Jest to tłoczek metalowy połączony cięgłem z rekojeścią pokrętną kierownicy. Obracając rękojeścią podnosimy lub opuszczamy przepustnicę, przez co otwieramy lub zamykamy przepływ powietrza w komorze zmieszania. Przy całkowicie podniesionej przepustnicy silnik zasysa najwięcej powietrza. Dla otrzymania właściwego składu mieszanki, to znaczy takiego, aby w cylindrze nie pozostawały resztki nie spalonej benzyny lub nadmiar nie zużytego powietrza, jest odpowiednio dobrana wielkość otworu w dyszy głównej, aby przy pełnej sile ssania przepuścić przez rozpylacz potrzebną ilośc benzyny.
W miarę opuszczania przepustnicy, która dławiąc dostęp powietrza zmniejsza ilość zasysanej przez silnik mieszanki, należy jednocześnie zahamować wytrysk benzyny z rozpylacza, aby utrzymać niezmienny stosunek benzyny do powietrza. W tym celu iglica przepustnicy wchodzi dolnym stożkowo zwężonym końcem w otwór rozpylacza, zmniejszając jego przelot w zależności od stopnia opuszczenia; hamuje on wytrysk benzyny z rozpylacza tym wiecej, im bardziej przepustnica zostaje opuszczona.
Iglica ma pięć rowków regulacyjnych. Założenie zapinki na najniższym rowku daje mieszankę uboższą. Rowki środkowe dają wartości pośrednie i umożliwiają większą skalę regulacji. Przy dalszym zamykaniu gazu rekojeścią, przepustnica opuszcza się coraz bardziej, a jednocześnie iglica zmniejsza wylot rozpylacza. Przy najniższym położeniu prxzepustnicy i przy stosunkowo słabym ssaniu powietrze przechodzące przez gaźnik nie byłoby w stanbie zassać benzynę z rozpylacza. Wtedy zaczyna działać dysza paliwowa biegu jałowego. Największe podciśnienie wytwarza się w tym okresie w komorze zmieszania, powodując wytrysk paliwa z otworu tam znajdującego się. Powietrxze potrzebne do pracy silnika, dostaje się wtedy przez kanał 41 i następnie przez otwór 42. Niezale żnie od teggo powietrze dostaje się przez otwór, którego swobodny przekrój reguluje stożkowa śruba tregulacji biegu jałowego 39. Przez pokręcanie śruby zmieniamy swobodny przekrój otworu, a tym samym ilość dopływającego powietrza, co oczywiście wpływa na jakość mieszanki przy małej szybkości obrotowej silnika. Ilość mieszanki regulujemy śrubą przepustnicy 20, ustalając najniższe położenie przepustnicy.
Dla umożliwienia uruchomienia zimnego silnika potrzebna jest mieszanka bardziej bogata niż normalna, gdyż wewnątrz zimnych ścianek gaźnika i cylindra parowanie jest utrudnione, część mieszanki osadza się w przewodach w postaci kropelek i nie dociera do cylindra. Z drugiej strony obroty silnika przy rozruchu nożnym są zbyt wolne, aby uzyskać dostateczny wytrysk benzyny z rozpylacza. W tym celu w przedniej cześci przepustnicy znajduje się dodatkowa przesłona powietrza 17, którą przesuwamy przy pomocy linki Bowdena. Działanie jej polega na hamowaniu strumienia powietrza, przy ssącym działaniu silnika, co powoduje rozrzedzenie powietrza w komorze mieszankowej, a przez to zwiększenie ssania i zwiększenie wytrysku benzyny.
Dławienie dopływu powietrza może być zastosowane tylko przy małej i średniej szybkości obrotowej silnika. Przy całkowitym otwarciu przepustnicy zamknięta przesłona nie przepuści dostatecznej ilości powietrza i ogólna ilość mieszanki będzie niewystarczająca do rozwinięcia pełnej mocy silnika. Dlatego też po rozgrzaniu silnika do normalnej temperatury należy przesłonę otworzyć całkowicie.
Gaźnik połączony jest przewodem gumowym z filtrem powietrza typu mokrego. Wkład filtru wykonany z siatki wypełniony jest tamponem z drucików metalowych. Powietrze zasysane przechodzi przez wkład filtrujący, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Następnie przez specjalny lej strumień powietrza skierowany zostaje na lustro oleju, gdzie następuje samoczynne oczyszczenie powietrza skutkiem zmiany kierunku przepływu oraz różnic ciężaru właściwego powietrza i zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia jako cięższe wpadają do oleju, a oczyszczone powietrze przchodzi do gaźnika. Co pewien czas należy wymienić olej w filtrze powietrza, a wkład filtrujący przemyć w benzynie.

Układ zapłonowy

Iskrownik składa się z wirnika wykonanego z płytek stalowych, które tworzą magnesy, i obudowy wykonanej z szeregu cienkich płytek z miękkiego żelaza, które między sobą są doskonale izolowane. Na obudowie nawinięta jest cewka, posiadająca dwa uzwojenia. Uzwojenie pierwotne wykonane z grubego drutu o nieznacznej ilości zwoi jest połączone jednym końcem z masą iskrownika, a drugi koniec jest doprowadzony do przerywacza prądu niskiego napięcia.

Rys.16 Schemat instalacji zapłonowej
  1. - wirnik,
  2. - rdzeń cewek,
  3. - uzwojenie pierwotne,
  4. - młoteczek,
  5. - kowadełko,
  6. - uzwojenie wtórne,
  7. - elektrody świecy,
  8. - kondensator,
  9. - stacyjka z kluczykiem
rys.16

Uzwojenie wtórne wykonane jest z bardzo cienkiego drutu o dużej ilości zwoi. Początek uzwojenia wtórnego przylutowany jest do ostatniego zwoju uzwojenia pierwotnego, natomiast koniec tego uzwojenia doprowadzony do gniazda przewodu świecy. Druty obu uzwojeń są bardzo dobrze izolowane lakierem.

Przerywacz składa się z młoteczka umieszczonego na płycie przerywacza, sprężyny dociskającej młoteczek do krzywki wałka wirnika i kowadełka przymocowanego do płyty przerywcza śrubami umożliwiającymi regulację odległości kowadełka od młoteczka. Regulator odśrodkowy umieszczony na wałku wirnika powoduje samoczynne przyspieszanie zapłonu przy wzroście szybkości obrotowej silnika. Iskrownik zamocowany jest z przodu silnika na zewnątrz kadłuba.

Działanie iskrownika. W silniku na dwa obroty wału korbowego potrzebne jest raz wytworzenie iskry elektrycznej na świecy, z tego też powodu wirnik iskrownika obraca się dwa razy wolniej od wału korbowego otrzymując napęd za pośrednictwem kółka zębatego z kółka krzywki rozrządu. Podczas obrotu wirnika 1 strumień magnetyczny przebiega przez rdzenie cewek 2 w zmieniającym się ciągle kierunku, powodując przez to wzbudzenie prądów indukcyjnych o niskim napięciu w uzwojeniu pierwotnym 3. Prąd ten płynie do młoteczka 4 stamtąd na styk izolowany kowadełka 5, skąd przez masę powraca do początku uzwojenia pierwotnego. W chwili gdy tłok zbliża się do zwrotu zewnętrznego, stalowy garb na wałku wirnika podchodzi pod fibrową nakładkę młoteczka rozwierając styki przerywacza. W tej chwili następuje przerwanie prądu w uzwojeniu pierwotnym i jednocześnie wzbudzenie prądu o wysokim napięciu w uzwojeniu wtórnym 6. Prąd wysokiego napięcia płynie przewodem do świecy 7, gdzie przeskakuje w postaci iskry z elektrody środkowej świecy na masę. Między młoteczkiem przerywacza a masą podłączony jest kondensator 8, który zapobiega wypalaniu się styków przerywacza i zwiększa zarazem napięcie potrzebne do uzyskania silnej iskry na świecy, Iskrownik połączony jest ze świecą zapłonową przewodem wysokiego napięcia zakończonym kapturkiem.
Świeca zapłonowa z gwintem M14x1,25. Sześciokąt do klucza 22. Ważną cechą świecy jest odpowiednia wartość cieplna. Według firmy Bosch odpowiednią co do konstrukcji i wartości cieplnej świecą jest typ W 175 T 1.


Poprzednia strona Następna strona
Copyright © Jacot - junakriders.pl