![]() |
![]() |
![]() Rys. 36. Kolektor prądnicy 1-kolektor, 2-szczotka, 3-sprężynka |
Regulator napięcia.Uszkodzenia regulatora są niezmiernie rzadkie. Niedomagań instalacji należy szukać w akumulatorze lub prądnicy po uprzednim sprawdzeniu bezpiecznika topikowego. Ewentualne uszkodzenia regulatora należy usuwać tylko w stacjach obsługi.
Akumulator ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie zapłonu i oświetlenia. Gotowość motocykla do jazdy i pewność jazdy zależą w dużym stopniu od stanu akumulatora. Warunkiem dobrej pracy akumulatora jest stałe utrzymywanie właściwej gęstości i poziomu elektrolitu. Gęstość elektrolitu powinna wynosić 28° Be (ciężar właściwy 1,24), poziom powinien znajdować się 10 mm ponad płytami. Podczas normalnej eksploatacji elektroli należy uzupełniać tylko wodą destylowaną, gdyż ubytek elektrolitu spowodowany jest wyparowaniem wody. W przypadku wylania się elektrolitu np. podczas przewrócenia się motocykla należy oddać akumulator do stacji obsługi w celu uzupełnienia elektrolitu odpowiednią ilością kwasu siarkowego.
Akumulator można wyładowywać prądem nie większym niż 1,4 A. Wyładowanie należy przerwać, jeżeli napięcie poszczególnych ogniw pod obciążeniem wyładowania 10 godzinnego spadnie do 1,75 V. Dalsze wyładowanie jest niedopuszczalne. Bezpośrednio po wyładowaniu należy akumulator naładować prądem o natężeniu 1,4 A. Nie pozostawiać nigdy akumulatora w stanie wyładowanym. W stanie beznczynności doładowywać co 1 miesiąc. Utrzymywać akumulator w czystości i suchym stanie, a zaciski posmarować lekko wazeliną lub smarem ST.
Podczas mrozów należy zwracać szczególną uwagę na gęstość elektrolitu i stopień naładowania celem uchronienia akumulatora przed zamarznięciem i rozsadzeniem szkrzynki. Najlepiej jednak w takim okresie przechowywać go w miejscu o normalnej pokojowej temperaturze.
Aby naładować akumulator należy go napełnić czystym roztworem kwasu siarkowego
o gęstości 1,24 (28° Be) do takiej wysokości, aby poziom elektrolitu znajdował się 10 mm ponad płytami. Pozostawić w ten sposób przygotowany akumulator na 3÷4 godziny, po czym dopełnić do stanu poprzedniego. Ładować tylko prądem stałym. Przy ładowaniu zacisk dodatni akumulatora musi być połączony z zaciskiem dodatnim źródła prądu i analogicznie zacisk ujemny akumulatora z zaciskiem ujemnym źródła prądu. Napięcie niezbędne do ładowania akumulatora wynosi 8,1 V. Pierwsze ładowanie przeprowadza się bez przerwy przez co najmniej 40 godzin prądem o natężeniu 1 A. Akumulator można uważać za naładowany, jeżeli na obydwu rodzajach płyt występuje silne gazowanie, jeżeli w ciągu ostatnich dwóch godzin przestanie wzrastać zarówno gęstość elektrolitu, osiągnąwszy 1,26 przy temperaturze 20°C, jak i napięcie każdego ogniwa - po osiągnięciu 2,6÷2,7 V. Jeżeli temperatura podczas ładowania wzrośnie do 40°C, należy ładowanie przerwać i rozpocząć je ponownie dopiero po osiągnięciu przez elektrolit temperatury 30°C.
Odbiorniki prądu i przewody nie wymagają stałej obsługi. Należy tylko dbać o ich czystość, strzec przed wilgocią i naprawiać doraźnie ewentualne uszkodzenia izolacji. Dokładnie sprawdzać całą instalację po przebiegu 10 000 km. W razie przerwania dopływu prądu należy przede wszystkim sprawdzać bezpieczniik topikowy. W przypadku przepalenia się bezpiecznika nie wolno go naprawiać, lecz po usunięciu przyczyny przepalenia sie bezpiecznika należy zastąpić go nowym.