OBJAŚNIENIE
Motocykl JUNAK M10-350 cm3 jest produkowany w Szczecińskiej Fabryce Motocykli w Szczecinie, Al. Wojska Polskiego 185 od stycznia 1960 r. Motocykl ten jest ulepszonym typem motocykla M07 produkowanego przez fabrykę w latach 1956-59. Składa się z głównych zespołów: podwozie, silnik S03 produkowany w Wytwórni Sprzętu Mechanicznego w Łodzi ul. Kilińskiego 223 i instalacji elektrycznej produkowanej przez przemysł krajowy.

Każdy z wymienionych wyżej głównych zespołów składa się z zespołów i podzespołów, czyli grupy częsci. W wykazie zespołów obok numeru i nazwy każdego zespołu podana jest strona, na której znajduje się szczegółowy wykaz części wchodzących w skład tego zespołu. W ten sposób wykaz zespołów jest równocześnie spisem treści szczegółowego wykazu części zamiennych. Każdemu zespołowi odpowiada rysunek, na którym części narysowane są w kolejności montażu, co w znacznym stopniu ułatwia ich rozpoznanie i odszukanie w katalogu. Szczegółowy wykaz części wykonany jest w formie tablic zawierający następujące kolumny:numer pozycji na rysunku, numer katalogowy części, nazwa części i ilość sztuk na jeden motocykl. Najważniejszą pozycją jest numer katalogowy częściponieważ numer ten należy podawać przy zamawianiu części zamiennych.

Numer katalogowy jest równocześnie numerem fabrycznym, numerem części na rysunku konstrukcyjnym i w produkcji. Zgodnie z przyjętym w przemyśle motoryzacyjnym systemem oznaczania, numer części składa się z trzech grup znaków (liter i cyfr): oznaczenia typu konstrukcji, numeru określającego zespół w danym typie konstrukcji i kolejnego numeru części w zespole.

Na przykład:
M10.43.19 - pełny numer części: tarcza wieńca zębatego
M10 .. .. - pierwsza grupa literowo-cyfrowa oznacza typ konstrukcji, w tym przypadku podwozia
... 43 .. - liczba dwucyfrowa środkowa, zespół w typie, w typ przypadku koło tylne
... .. 19 - liczba dwucyfrowa końcowa, kolejna część w zespole, która łącznie z numerem typu i zespołu oznacza tarczę wieńca zębatego koła tylnego motocykla.

Często w zespołach występują grupy pewnych części tworzące układ nierozłączny, takie grupy części nazywa się podzespołami i oznacza jednym numerem (zwykle najważniejszej części występującej w podzespole) z dodaną na końcu literą x, y lub z.
Wyjaśnia to następujący przykład:
S03.30.11 - oznacza pokrywę skrzyni przekładniowej
S03.30.11x - oznacza kompletny podzespół pokrywy skrzyni przekładniowej z wciśnietymi tulejkami brązowymi.

W szczegółowym wykazie części, numery części normalnych są przesunięte nieco w prawo w stosunku do numerów części nieznormalizowanych.
Wykaz części normalnych zawiera numery Polskich Norm, norm przemysłu motoryzacyjnego oraz zasadnicze wymiary części, zespoły , w których części występują i ilość części.

        

 Stats4U - Liczniki, statystyki na żywo i nie tylko!