§ § §  Prawa Junaka § § § 

      Dział niniejszy otwieram z mieszanymi uczuciami albowiem jako jedyny na stronie junaczej może wymagać w przyszłości częstych i bardzo gruntownych aktualizacji. Z tego powodu nie mogę ręczyć, że stan tu przedstawiony bedzie zawsze zgodny z aktualnym stanem prawa bowiem zmian przepisów wobec ich częstości nie jestem w stanie śledzić na bieżąco. Z tego też powodu proszę o informacje o wszelkich zmianach - dla wspólnego dobra:)
Mam jednak nadzieję, że istnienie tego działu przyniesie wiecej pożytku niż szkody a to m.in. z powodu plagi, z którą bezskutecznie wojuję od lat tj. funkcjonowania tzw. "prawa zasłyszanego" - opieranie się na tym co ktoś gdzieś usłyszał nie przyniesie sukcesów, podobnie jak prasowe doniesienia i komentarze (a zdarzyło mi się spotkać absurdalne interpretacje nawet w prasie prawniczej:) Żródłem wiedzy nie są też urzędnicy, posterunkowi, strażnicy gminni, agenci ubezpieczeniowi itp. albowiem ich znajomość prawa jest na ogół niska zaś szefowie i szefowie szefów rozliczają ich nie ze stosowania prawa takiego jakim jest ale z wykonywania poleceń służących interesom instytucji czy firmy. Jeśli już więc udajemy się po informacje np. do wydziału komunikacji to przynajmniej ze świadomością, że nie dowiemy się tam jakie mamy prawa i jakie obowiązki a jedynie tego, jakich wymagań możemy spodziewać się w tym konkretnym urzędzie w danej chwili. Jakkolwiek w praktyce to drugie miewa znacznie większe znaczenie to właśnie dlatego, że w statystycznej większości prawa nie znamy i nie chcemy znać ograniczając się do wypełniania żądań takich czy innych funkcjonariuszy. Niezależnie od tego jednak czy preferujemy system, w którym "zawsze można się jakoś dogadać" czy taki, w którym panowałyby "prawo i porządek" - znajomość przepisów nikomu nie zaszkodzi a przydać się może.
W świetle powyższego nie namawiam szczególnie do bezkrytycznego dawania wiary także moim komentarzom i sugestiom odnośnie poszczególnych przepisów. cóż, w zakresie rozumienia i korzystania z prawa ja sobie wierzę i źle na tym nie wychodzę, choć nie zawsze są to ścieżki najłatwiejsze:)

Prawa konsumenta
GO

Ubezpieczenia OC
GO


Copyright © Jacot - junakriders.pl  Stats4U - Liczniki, statystyki na żywo i nie tylko!