Fajka


      Tzw. fajka czyli nasadka świecy zapłonowej doskonale widoczna obok na zdjęciu z Instrukcji obsługi nie jest w istocie elementem charakterystycznym akurat dla Junaka - ot, typowa dla owego czasu. Jednak budowa tego prozaicznego na pozór kawałka motoru często zaskakuje zwłaszcza młodszych Junakomaniaków dlatego i jego tu umieszczam.
Jedno jest pewne, tej fajki tak łatwo jak nowszych modeli nikt nam nie podprowadzi:). I to także niestety, że dziś bardzo trudno spotkać oryginalną fajkę tej konstrukcji - jak to bywa z przedmiotami bardzo powszechnego użytku, w czasie swej młodości ledwie zauważane, odeszły w wielkiej liczbie nie wiedzieć kiedy...

A konstrukcja prosta jak budowa cepa: żadnych oporników rzecz jasna, koniec przewodu wysokiego napięcia wsunięty w otwór fajki zaciskany jest wkręcanym metalowym elementem, którego ostrze przebija izolację sięgając do trzewi przewodu. Drugi koniec tego samego elementu to typowy zatrzask dla świecy.
Kolejne pokolenia fajek wstępujące gdzieś pośród burzliwych lat 60tych były jeszcze często całkowicie rozbieralne, jednak zwykle miewały wbudowany opornik a przede wszystkim przewód wysokiego napięcia nadziewany na "świdrowaty" bolec w cienkim końcu fajki.


Copyright © Jacot - junakriders.pl  Stats4U - Liczniki, statystyki na żywo i nie tylko!