DZIAŁANIE GAŹNIKA

Zasada działania jest dla wszystkich odmian gaźnika GM, z oznaczeniem U, jednakowa.
W pracy tego gaźnika można wyodrębnić trzy zasadnicze etapy:

Rozruch

Przepustnica jest nieco podniesiona; ponieważ do uruchomienia zimnego silnika jest potrzebna mieszanka bardziej bogata niż normalna, dodatkowa przesłona powietrza jest opuszczona w dół. Działanie jej polega na hamowaniu strumienia powietrza, przy ssącym działaniu silnika, co powoduje rozrzedzenie powietrza w komorze mieszankowej, a przez to zwiększenie ssania i wtrysku benzyny. Paliwo dopływające przez dyszę główną do rozpylacza i osobnym kanałkiem do dyszy paliwowej wolnych obrotów, miesza się wstępnie z powietrzem dopływającym kanałkami powietrznymi po czym jest zasysane zarówno z dyszy mieszankowej, jak i z obydwu otworków wolnych obrotów. W czasie rozruchu działają obydwa układy; główny i wolnych obrotów.

Bieg jałowy luzem

Przepustnica jest zamknięta do położenia ustalonego śrubą przepustnicy; paliwo przepływa dyszą paliwową wolnych obrotów i po wstępnym zmieszaniu się z powietrzem dopływającym kanałkami powietrznymi jest zasysane do rury przelotowej za przepustnicą, gdzie następuje dokładniejsze zmieszanie. Dominującą rolę odgrywa pierwszy otworek wolnych obrotów, w którym skład mieszaniny paliwowo powietrznej regulowany jest śrubą regulacyjną wolnych obrotów.

Przejście

Przepustnica unosi sie stopniowo do góry; zmieszane z powietrzem paliwo wypływa w dalszym ciągu z obudwu otworków biegu jałowego z tym, że zwiększa się wypływ z drugiego, skośnego otworka, co zapewnia płynność włączenia się w pracę głównego układu paliwowego

Średnie obroty

Od ok. 1/3 skoku przepustnicy paliwo zasysane jest z dyszy mieszankowej. W miarę dalszego unoszenia przepustnicy, aż do pełnego otwarcia, wypływ z rozpylacza zwiększa się aż do momentu, gdy decydujący wpływ na ilość wypływającego paliwa ma główna dysza paliwowa.
Jednocześnie, w miarę unoszenia przepustnicy, coraz mniejszy wpływ na pracę gaźnika ma paliwo wypływające z obydwu otworków wolnych obrotów.


Poprzednia strona Następna strona